Novinky

Nové antibiotikum proti P. aeruginosa v Dánsku a Německu

kultivace bakterii na petriho miskachRaptor Pharmaceutical Corp. oznámil první komerční prodej inhalačního antibiotika Quinsair s účinnou látkou levofloxacin pro dospělé v Německu a Dánsku. Quinsair je antibiotikum pro dlouhodobou léčbu plic s infekcí způsobenou často multirezistentní bakterií P. aeruginosa u dospělých nemocných s CF.

Číst dál...

Proč je CF tak rozšířená hlavně v Evropské populaci? Odpovědí může být Tuberkulóza.

bakterie ve skupineStudie z roku 2007 ukazuje na to, že nosiči s CF mají také částečně ovlivněnou funkci a hlavně kvantitu CFTR chloridových kanálů. A tak třeba bakterie Tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis komplex), která jak se ukázalo, napadá organismus i právě přes tyto chloridové kanály má u CF nosiče horší podmínky pro proniknutí do organismu

Číst dál...

Ivacaftor (Kalydeco) zlepšuje flexibilitu a kapacitu dýchacích cest

vedec zkouma vzorek na mikroskopuLéčba Kalydecem zlepšuje kapacitu a flexibilitu dýchacích cest u pacientů s CF a mutací G551D, jak ukazuje výsledek studie (více zde).
U CF způsobuje absence funkčního CFTR proteinu hromadění hustého hlenu, který ucpává plíce. Abnormality v hladkém dýchacím svalstvu, včetně navýšení hladké svalové hmoty, reakce na bronchodilatika a plicní hyperaktivita jsou také často přítomné u CF pacientů.

Číst dál...

Společnost ProQR vyvíjí nový lék QR-010 pro pacienty s CF a mutací deltaF508.

Lék společnosti proqr - qr010Holandská společnost ProQR vyvíjí nový lék QR-010 pro pacienty s cystickou fibrózou, kteří mají mutaci deltaF508. Princip nové léčby spočívá v opravě přepisovaného genu, tedy na úrovni nukleové kyseliny RNA, která po své korekci umožní tvorbu normálního zdravého chloridového kanálku (proteinu CFTR). Lék QR-010 je podáván inhalační cestou přes inhalátor PARI eFlow.

Číst dál...

FDA schválil Kalydeco od 2 let

kalydeco vertex tabletyAmerický úřad FDA (Food and Drug Administration) schválil lék Kalydeco (ivacaftor) pro děti ve věku od dvou let s mutacemi G551D, G178R, S549N, S549R, G551S, G1244E, S1251N, S1255P, G1349D a R117H. Kalydeco je tak pro pacienty s vhodnými mutacemi v USA schváleno od věku dvou let až do dospělosti. Více na CFF.org