just breathe project banner

JUST BREATHE PROJECT

Kanadský fotograf Ian Ross Pettigrrew, sám diagnostikovaný s mírnější formou s CF v 38 letech, oslovil americké dospělé nemocné s CF, procestoval Kanadu a vytvořil knihu fotografií a příběhů 92 dospělých nemocných s cystickou fibrózou. Jedním z hlavních účelů je upozornit Američany a Kanaďany na možnost zapsat se na dárcovskou listinu orgánů.

 
salty girls projekt sirokouhly

SALTY GIRLS PROJECT

Salty girls jsou pokračováním a dalším stupněm projetku JUST BREATHE: Dospělí nemocní s cystickou fibrózou. Projekt Salty girls původně vznikl jen jako vtip, ale ve světe vzbudil velký ohlas. Většina žen je ve věku mezi 20-40 roky. Do projektu se už zapojilo více než 60 žen s cystickou fibrózou.

 

Kimberly 34 let s CF

Nikdy jsem nepoznala život bez cystické fibrózy.

Diagnostikovali mě po narození a tak jsem se s tím musela naučit žít od prvního dne tady na Zemi. Během dospívání bylo cokoliv, co jsem četla o cystické fibróze strašlivé. Když je člověk ještě dítě, neměl by být utrápený tím, že bude žít mnohem kratší život, že nebude moci mít v budoucnu děti, nebo že nebude moci uskutečnit svoje sny. Během dětství a dospívání mě tyhle myšlenky sžíraly, ale když jsem vyrostla bylo mě jasné, že  své sny mám. A měla jsem velké sny.

 

Slíbila jsem si, že nikdy nenechám CF, aby mě bránila v mých cílech a ambicích. Ve 34 letech můžu napsat, že každý sem, který jsem jako dospívající měla, se opravdu splnil. Vdala jsem se za mojí lásku ve 24 letech a pořád mě to připadá jako pohádka. Máme dva krásné kluky, které jsou pro mě celý svět.

Dodnes je považuju za ten největší splněný sen v mém životě. Po deseti pokusech o umělé oplodnění mohu hrdě prohlásit, že jsem si je opravdu zasloužila. Studovala jsem na univerzitě a dosáhla magisterského titulu v oboru vad řeči a logopedie a nyní úspěšně podnikám. Je to všechno ještě o to víc potěšující, když uvážím, že nic z toho se v mém životě němělo uskutečnit.

Jsem moc vděčná za všechno co se povedlo, ale samozřejmě ano, jsou chvíle, kdy je život s cystickou fibrózou děsivý. Jindy jsem ale "ráda" za to, že ji mám. Díky CF jsem dneska, co jsem... bojovník! Můžu popravdě říct, že každý den mého života jsem žila naplno. Když dostanu nějakou šanci nebo se objeví výzva, moje odpověď bude vždycky ano. Nikdy bych nebyla tam, kde jsem bez podpory mého úžasného manžela, mých dětí, rodiny, přátel a lékařů. Oni jsou ten nejlepší podpůrný tým na světě a budu jim za to navždy dlužná. Vím, že bych nebyla kde jsem, nebýt mojí skvělé dětské doktorky Věry Maitinsky, která mě léčila jako bych byla její vlastní dítě.  Odpočívej v pokoji Jeremy Katzi, nejsilnější bojovníku, budu tě navždy postrádat.
Kimberly 34 let