just breathe project banner

JUST BREATHE PROJECT

Kanadský fotograf Ian Ross Pettigrrew, sám diagnostikovaný s mírnější formou s CF v 38 letech, oslovil americké dospělé nemocné s CF, procestoval Kanadu a vytvořil knihu fotografií a příběhů 92 dospělých nemocných s cystickou fibrózou. Jedním z hlavních účelů je upozornit Američany a Kanaďany na možnost zapsat se na dárcovskou listinu orgánů.

 
salty girls projekt sirokouhly

SALTY GIRLS PROJECT

Salty girls jsou pokračováním a dalším stupněm projetku JUST BREATHE: Dospělí nemocní s cystickou fibrózou. Projekt Salty girls původně vznikl jen jako vtip, ale ve světe vzbudil velký ohlas. Většina žen je ve věku mezi 20-40 roky. Do projektu se už zapojilo více než 60 žen s cystickou fibrózou.

 

James 34 let s CF

Nové plíce. Nový život.

Cystickou fibrózu mě diagnostikovali v pátém měsíci po narození a ve 23 letech se přidal diabetes 1. typu. Ať už šlo o menší plicní infekce, nebo o život ohrožující zápaly plic, nemocniční prostředí mě nebylo cizí. V době, kdy jsem už potřeboval dvojitou transplantaci plic jsem v nemocnici trávil už dlouhou dobu a stále trval na tom, že můžu dál tvrdě bojovat a zlepšit ještě plicní funkce. Řekl jsem "ne" transplantační listině a  nadále až obscedantně cvičil v mém nemocničním pokoji, jako by to byla moje privátní tělocvična. Dostal jsem zápal plic, na plicích jsem měl pro CF pacienty zabijáckou bakterii Burkholderia cepacia a nově zjištěný diabetes...

s váhou jsem klesnul na 51 kg, plicní funkce jsem měl 13% a rychle padaly dolů. V hlavě jsem to vzdal, a hodil do ringu bílý ručník, doslova připraven usnout a už se nikdy neprobudit. Obklopen rodinou, podepsal jsem žádost na transplantační listinu. O pět dní později jsem měl telefonát, že pro mě mají plíce od vhodného dárce.

Nové plíce. Nový život.

Po transplantaci jsem pokračoval v aktivním životě a zdravém životním stylu. Zkoušel jsem nové věci o kterých jsem vždycky snil, ale nedostal jsem šanci je uskutečnit kvůli CF. Absolvoval jsem výcvik bojových umění, vyhrál jsem trofeje a medaile. Vdycky jsem snil o jízdě na motorce Harley Davidson a jednu teď vlastním. Také se zúčastňuji kulturistických soutěží.

Dvojitá transplantace plic mě dala druhou  šanci vážit si života a toho co nabízí. Zamiloval jsem se do úžasné dívky, která se o mě stará, začal jsem novou kariéru jako osobní trenér a dokonce jsem se setkal s Arnoldem Schwarzeneggerem před vystoupením na mé první soutěži v kulturistice. Jsem extrémně vděčný, že jsem mohl podstoupit transplantaci a pokračovat tak žít život naplno.
James 34