just breathe project banner

JUST BREATHE PROJECT

Kanadský fotograf Ian Ross Pettigrrew, sám diagnostikovaný s mírnější formou s CF v 38 letech, oslovil americké dospělé nemocné s CF, procestoval Kanadu a vytvořil knihu fotografií a příběhů 92 dospělých nemocných s cystickou fibrózou. Jedním z hlavních účelů je upozornit Američany a Kanaďany na možnost zapsat se na dárcovskou listinu orgánů.

 
salty girls projekt sirokouhly

SALTY GIRLS PROJECT

Salty girls jsou pokračováním a dalším stupněm projetku JUST BREATHE: Dospělí nemocní s cystickou fibrózou. Projekt Salty girls původně vznikl jen jako vtip, ale ve světe vzbudil velký ohlas. Většina žen je ve věku mezi 20-40 roky. Do projektu se už zapojilo více než 60 žen s cystickou fibrózou.

 

Brandon 22 let, oboustranná transplantace plic

Cystickou fibrózu u mě diagnostikovali v jednom roce. Na začátku roku 2010 se moje zdraví natolik zhoršilo, že jsem musel začít žít s kyslíkem a byl jsem zapsán na transplantační listinu. Podstoupil jsem oboustrannou transplantaci plic ještě toho roku, to mě bylo 19 let. Bez tranpslantace bych nepřežil.

Vyrůstat a žít s cystickou fibrózou bylo těžký a drsný. Během dospívání jsem byl naštvaný a nenáviděl jsem, že mám chorobu, která mě pořád způsobovala zdravotní problémy a nemoci. Nesnášel jsem, že jsem pořád musel provádět všechnu léčbu a rehabilitaci a neustále dávat pozor na moje zdraví.

Během puberty jsem měl plno momentů, kdy jsem byl na dně, plněj nenávisti a s depresema. Ale s pomocí mé rodiny a pozitivní podpory a pomoci od přátel se ty opravdu těžké časy daly snášet snáze a veseleji.

Ze zkušeností s vyrůstáním s cystickou fibrózou a podstoupením dvojité transplantace plic jsem se naučil, že člověk nemůže kontrolovat všechny nečekané události, co v životě nastanou. Život už je takový. Nejlepší, co můžete udělat během špatných období, je snažit se zůstat pozitivní,pokusit se smát a brát to s humorem. Vždycky zůstaňte pozitivní a pamatujte si, že věci se můžou vždycky zlepšit. Važte si každé dobré chvíle a krásy života samotného. Brandon 22